Europejska impreza za nami

 

Największa europejska impreza w dwóch krajach już za nami. W poniedziałek, 26. sierpnia na ulicach miast po polskiej i niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej, od rana trwało wielkie sprzątanie. 

Ponad 120 tysięcy gości uczestniczyło w 25. Święcie Starego Miasta Görlitz i Jakubach w Zgorzelcu. Od piątku, 23. sierpnia, przez cały weekend działo się naprawdę dużo. Oferowano masę atrakcji: muzykę na żywo na kilku scenach, spływ na byle czym rzeką graniczną, stoiska z pysznym jedzeniem, lemoniadą, biżuterią i rękodziełem, przedstawienia teatralne dla

dzieci i dorosłych, przejażdżki ogromną karuzelą czy plażę miejską na Górnym Rynku. A wszystko to działo się w historycznych kulisach zabytkowego Görlitz.

W sobotę, 24. sierpnia Nysą Łużycką popłynęło sześć drużyn w międzynarodowym „Spływie na byle czym”. Zwycięską drużyną okazali się ponownie Polacy ze Zgorzelca (Scooby-Doo Team). Wygrali już drugi raz z rzędu. – Cieszymy się z wygranej - mówili podczas wręczania czeku pieniężnego na kwotę 2,5 tys. zł przez Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca. Drugie miejsce zajęli Niemcy (Krążownik z kliniki) i otrzymali 1500 zł, a trzecie polska drużyna Bananas, która dostała 1000 zł nagrody.

 

Projekt „Spływ na byle czym” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022. 

Na zakończenie trzydniowej imprezy jako gwiazda wieczoru na największej scenie na Górnym Rynku wystąpił znany piosenkarz i kompozytor Albert Hammond. A kilka minut po godz. 22 odbył się fantastyczny pokaz fajerwerków.

Organizator Altstadtfest, Kulturservice Görlitz, pragnie podziękować wszystkim współpracującym przy organizacji, inicjatywom obywatelskim, stowarzyszeniom sprzedającym przypinki, sponsorom oraz odwiedzającym.

W przyszłym roku spotkamy się ponownie w ostatni weekend sierpnia, 28-30.08.2020 roku. 

 

Foto: Jakub Purej, Axel Lange