Mapa Altstadtfestu

 Illustration: Juliane Wedlich
Illustration: Juliane Wedlich

Marienplatz

Podczas Festynu Starego Miasta Altstadtfest, na Marienplatz na odwiedzających czeka karuzela dla dzieci, muzyczny ekspres (jazda w górę i w dół) i wieża swobodnego spadania. Ci, którzy wciąż nie mają dość, mogą skorzystać też z karuzeli łańcuchowej na Górnym Rynku Obermarkt. Jak na prawdziwe wesołe miasteczko przystało, nie zabraknie też stoisk z grami i przekąskami. Zapraszamy do zabawy!

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Obermarkt

Wsiądź do wygodnej gondoli Diabelskiego Młyna i podczas przejażdżki zobacz ten wspaniały plac z góry! Daj się zaskoczyć bogatym programem i atrakcyjnymi występami na Scenie Głównej, albo zrelaksuj się na urządzonej w sercu miasta miejskiej plaży. W sobotę, nadburmistrz Görlitz wręczy tutaj nagrodę „Meridian Wolontariatu”.

 

Dörte, dwunastoosobowa Görlitzka Orkiestra Dęta, uformowała się z dawnej gӧrlitzkiej orkiestry marszowej. Dziś ten dwunastoosobowy zespół pasjonatów i pasjonatek, grających na trąbce, puzonie, saksofonie, tubie, eufonium, ksylofonie i perkusji, zachwyca publiczność pełnymi świeżości i energicznych rytmów melodiami. Usłyszycie ich w niedzielę o godzinie 12:30. 

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Brüderstraße

Brüderstraße to staromiejska uliczka spacerowa. Oprócz naprawdę dobrej kawy i pysznych lodów, znajdziesz tu także wiele wspaniałych pamiątek z pobytu w Görlitz. Od pocztówek i oryginalnych gadżetów miejskich, po ceramikę bolesławiecką – spełnią tu niemal każde życzenie. Koniecznie zajrzyj też na wewnętrzny dziedziniec ratusza, gdzie swoje obozowisko rozbiła grupa artystyczna Fackelsteiner.

 

Pod intrygującą nazwą Universal Druckluft Orchester (Uniwersalna Orkiestra Sprężonego Powietrza) ukrywa się kolejna atrakcja staromiejskiego festynu. To muzyk-mechanik, a może mechanik-muzyk, grający na wszystkim co mu się spodoba i co nadaje się do wykorzystania w jego niezwykłym instrumentarium. Jako wynalazca, konstruktor i jedyny operator tej pneumatycznej orkiestry, sunie po bruku starego miasta w Görlitz przy dźwiękach najpiękniejszych melodii i zaskakujących rytmów. Prawdziwy muzyczny evergreen i stylowa rozrywka bez planu - wszędzie tam, gdzie jest powietrze!

 

Stara Laubemia to jedyna w swoim rodzaju kapela, która zachwyca publiczność najlepszą czeską muzyką dętą. Ich nastrojowe polki i walce opowiadają o codziennym życiu w dawnych Czechach, emanując atmosferą radosnego świętowania. Grupa wręcz zaraża energią!

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Untermarkt

Urokliwy plac główny naszego festynu staromiejskiego nie ma sobie równych. Dziwaczne chatki, historyczna scena z muzyką na żywo i obfitość kulinarnych przysmaków w otoczeniu zachwycająco pięknej architektury karmią wszystkie zmysły i zachęcają by zatrzymać się tu na dłużej.

 

Od ponad 50 lat ważną rolę w życiu kulturalnym miasta odgrywa Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Próby, trasy koncertowe i występy to chleb powszedni zespołu, który liczy obecnie 36. członków.

 

Atrakcyjny repertuar odpowiedni na każdą porę dnia i dla każdego proponują także inni gӧrlitzcy muzycy. Kierowana przez Andreasa Wendlera JugendShowOrchester potrafi zagrać wszystko, począwszy od muzyki klasycznej, przez rock/pop, jazz, swing, po starą dobrą muzykę ludową.

 

Nasza rekomendacja: piątek, godz. 21:00 Pohřební kapela; sobota, godz. 21:30 Tighten Up i niedziela, godz. 19:00 Engerling.

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Fischmarkt

Na świetną zabawę na słomianych belach, przyjemny relaks i chwilę wytchnienia przy lemoniadzie lub kawie zaprasza Targ Rybny. Dla rodzin z liczną gromadką dzieci przygotowano zniżki oraz jedzenie i napoje za symboliczną kwotę. Wieczorem, ten ukryty lekko na uboczu placyk zamieni się w przytulny ogródek winny, wypełniony delikatnie sączącą się muzyką. 

© Marcel Schröder
© Marcel Schröder

Nikolaistraße

Inicjatywa obywatelska „Nikolaistraße” jak co roku tchnie w urokliwą staromiejską uliczkę  prawdziwie średniowiecznego ducha. Gwar, starodawne tańce ludowe i muzyka uliczna z dudami, harfą, rogiem alpejskim, basem i perkusją (Duo Rapauken), przywołają atmosferę dawnych wieków. W niedzielę o godzinie 15.00 spotkacie tu także Gruppe Krawitschko z Görlitz oraz profesora Pizzicato i jego baaaardzo dużą orkiestrę! Spróbujecie tu także domowego chleba wypiekanego w ręcznie wybudowanym piecu. W niedzielę odbędzie się tu także nabożeństwo na świeżym powietrzu. 

© Marcel Schröder
© Marcel Schröder

Waidhausplatz

Święto Starego Miasta to czas Bertholdina, który razem ze swoją trupą znowu pojawi się na Waidhausplatz i ożywi go grą na szałamajach, dudach i harfach. I choć zobaczycie tu także pokazy walk rycerskich i spotkacie straż obywatelską, to jednak podczas festynu Waidhausplatz jest przede wszystkim oazą spokoju i miejscem, gdzie znajdziecie wysokiej jakości dzieła licznych rękodzielników. 

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Most Staromiejski

Ta ważna budowla łączy nie tylko dwa miasta, ale także dwa festyny. W piątek o godzinie 18:30 „głowy” obu miast, Görlitz i Zgorzelca wraz z towarzyszącymi im orszakami, spotkają się na samym środku Mostu Staromiejskiego, by uroczyście otworzyć Festyn Starego Miasta Görlitz i zgorzeleckie Jakuby. Odtąd nie będzie miało znaczenia, po której jesteś stronie. Witamy w Europa-Mieście!

© Otto Kronschwitz
© Otto Kronschwitz

Zgorzelec

W tym roku Jakuby ponownie zabłysną barwnym programem: koncerty, spektakle teatralne, inscenizacje uliczne – to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń. Duża porcja rozrywki na najwyższym poziomie gwarantowana! Przez cały weekend na Przedmieściu Nyskim swoje sztuczki prezentować będą szczudlarze, iluzjoniści i kuglarze, a wieczorem przy muzycznej scenie na Bulwarze Greckim potańczysz na dechach do muzyki na żywo.

 

Wyjątkowa mieszanka dwóch kultur nigdzie nie smakuje tak dobrze jak tutaj, na styku granic, w samym sercu Europy!   

© Marcel Schröder
© Marcel Schröder

Nasza rekomendacja: historyczna szermierka - walka mieczem i tarczą.

Choć raz stoczyć walkę jak rycerz? Kto by pomyślał, że najstarszy podręcznik szermierki został napisany przez mnicha? Powstał około 1300 roku i zawiera szczegółowe wskazówki jak władać mieczem i tarczą. W sobotę między 13:00 a 19:00 doświadczony instruktor szermierki przybliży zainteresowanym tajniki walki na miecze. Podczas warsztatów używane będą wyłącznie broń i tarcze z tworzywa sztucznego.

© Sven Richter
© Sven Richter